Auto złom, stacja demontażu pojazdów, lub być może skup aut? Są to miejsca, dzięki którym można pozbyć się starego auta. Jednak, gdzie najlepiej oddać swój samochód? W tym poradniku przyjrzymy się kasacji pojazdów. Konkretnie jak wygląda ten proces oraz jakie warunki trzeba spełnić.
Jeżeli interesuje Cię dany temat, koniecznie przeczytaj poradnik!
Spis treści
Kasacja aut – jedynie na stacji demontażu pojazdów?
Posiadając stare auto, które nie nadaje się do użytku, bądź naprawy przewyższają jego wartość, zezłomowanie może być słuszną opcją. Ponadto jednym z podstawowych powodów, z powodu których następuje kasacja pojazdu, jest orzeczenie szkody całkowitej przez ubezpieczyciela. W takiej sytuacji musimy dokonać kasacji.
Okazuje się, że złomowanie pojazdu nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Chodzi konkretniej o to, że proces ten wymaga sporej uwagi. Otóż całkiem łatwo jest spieniężyć wrak samochodu, jednak nie każde możliwe rozwiązanie pozwoli na swobodne wyrejestrowanie go, czy przerwanie opłacania składek OC.
Dlatego też powinniśmy wiedzieć, jak legalnie zezłomować auto i gdzie najlepiej tego dokonać. Taka wiedza pozwoli nie tylko sprawniej przeprowadzić cały proces, ale też uniknąć kar, chociażby z Ubezpieczenia Funduszu Gwarancyjnego.
Czy stacja demontażu pojazdów jest jedynym miejscem, które można wybrać? Okazuje się, że nie. Pomimo wszystko, zwracajmy uwagę na to, komu oddajemy auto do zezłomowania. Czujność należy zachować w kierunku firm oferujących się jako skupy aut, złomowiska, które nie posiadają wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, lub np. próbują wcisnąć niejasną umowę kupna-sprzedaży, itp.
Jest to powód, aby zapaliła się nam przysłowiowa czerwona lampka. W takich przypadkach lepiej nie podpisywać żadnych dokumentów i nie decydować się na taką ofertę.
Jak przebiega kasacja pojazdu
Decydując się na renomowane miejsce, gdzie przeprowadzana jest auto kasacja, możemy zaoszczędzić sobie wiele czasu i problemów. Usługi, które świadczą takie firmy, są w pełni profesjonalne. Otrzymujemy wszystkie niezbędne dokumenty, oraz zostajemy należycie poinformowani o tym, w jaki sposób wyrejestrować auto w Wydziale Komunikacji.
Pomimo wszystko, kiedy do stacji demontażu pojazdów wybierzemy się osobiście, musimy pamiętać o zadbaniu na temat niektórych formalności. W innym przypadku Wydział Komunikacji może odrzucić nasz wniosek o wyrejestrowanie pojazdu.
Oprócz dokumentów, które związane są z samochodem, warto dopilnować wagi auta. Otóż nie można pojazdu pozbawiać ciężkich podzespołów, jak silnik, czy skrzynia biegów. Taka sytuacja może wiązać się ze zniżką za każdy kilogram, który brakuje w stosunku do masy całkowitej podanej w dowodzie rejestracyjnym. Personel wybranej przez nas stacji może sprawdzić również, czy w aucie znajduje się np. katalizator. Jeżeli tego elementu będzie brakowało, zostanie doliczona niedopłata.
Zabierz kartę pojazdu, dowód rejestracyjny i nie tylko
W kwestii niezbędnych dokumentów musimy posiadać te związane z pojazdem. W innym przypadku zostaniemy odesłani z kwitkiem ze stacji demontażu.
Wszelkie szczegółowe procesy kasacji reguluje Ustawa z 20 stycznia 2005 roku na temat recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Pamiętajmy zatem, żeby zabrać ze sobą dokumenty takie jak:
- dowód rejestracyjny,
- karta pojazdu (jeżeli została wydana),
- dokument tożsamości (bądź inny dokument potwierdzający tożsamość właściciela pojazdu).
Oczywiście należy mieć również tablice rejestracyjne samochodu. Auto musi też posiadać tabliczkę z widocznym numerem VIN – numer musi być zgodny z tym z dowodu rejestracyjnego.
W razie, kiedy auto jest jeszcze sprawne i posiada aktualny przegląd, ubezpieczenie OC -można przyjechać nim samemu na auto złom. W innych przypadkach potrzebna będzie laweta. Wiele stacji demontażu pojazdów oferuje darmowy transport samochodu, co jest niewątpliwą zaletą.
Wyrejestrowanie pojazdu – czego będziemy potrzebować
Po zakończonej wizycie na stacji demontażu czas, aby udać się do Wydziału Komunikacji w celu wyrejestrowania pojazdu i wykreślenia go z centralnej ewidencji pojazdów. Jest to czynność niezwykle ważne i aby uniknąć kar z UFG, za brak ubezpieczenia OC, wyrejestrować samochód należy w ciągu 30 dni od wizyty na auto złomie.
Odwiedzając urząd, musimy zabrać ze sobą wszystkie dokumenty wydane przez stację demontażu pojazdów. Ponadto dokument potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty. Wydział Komunikacji będzie wymagał także dokumentu, który potwierdzi legalność demontażu pojazdu. Takim dokumentem jest zaświadczenie, które otrzymamy z punktu zbierania pojazdów, bądź może być to dokument potwierdzający przyjęcie auta w stacji demontażu.
Warto też wiedzieć, że kasacja samochodu nie wiąże się z informowaniem np. Urzędu Skarbowego, czy żadnego innego organu. Dane samochodu zostają wpisane w CEPIK, dzięki czemu instytucje zostaną należycie poinformowane o tym, że wykonano złomowanie auta.
Złomowanie samochodu przez pełnomocnictwo
Czasami może dojść do sytuacji, że legalna stacja demontażu będzie daleko od naszego miejsca zamieszkania. Co zrobić w takim przypadku? Otóż można wykonać złomowanie auta przez upoważnienie. Niektóre firmy oferują usługi w takim zakresie. Odbierają auto prosto spod miejsca zamieszkania właściciela samochodu i przekazują komplet niezbędnych dokumentów potrzebnych przy wyrejestrowaniu pojazdu.
Właściciel musi wypisać stosowne pełnomocnictwo do przeprowadzenia czynności złomowania. Całą resztą zajmuje się firma demontażu, którą wybraliśmy.
Czy na kasacji samochodu można zarobić
Wiele osób może rozmyślać o tym, ile zarobi za zezłomowaniu auta. Okazuje się, że nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Konkretnie jest ona uwarunkowana wieloma względami.
Najpierw należy wziąć pod uwagę ceny, jakie oferuje skup złomu. Te mogą się zmieniać. Często sytuacja tego typu nasila się w mało stabilnym gospodarczo czasie, z uwagi choćby na niedobory i wahające się ceny surowców – stali. Cena tego materiału ma największy wpływ na koszty związane ze złomowaniem auta.
Są również inne czynniki. Do takich należą np. rejony i kwoty, które wypłacają w tychże rejonach auto złomy. Niekiedy ceny złomowania pojazdu związane są też z dostarczeniem go do miejsca demontażu. W znacznej liczbie przypadków laweta i transport auta jest oferowany w gratisie, aczkolwiek niekiedy trzeba za taką usługę zapłacić. Stacje rozliczają ją też w ten sposób, że odliczają transport od ceny wypłaconej za pojazd.
Na koniec, warto wiedzieć, że w samochodach, nawet tych starych i wysłużonych znajdują się cenne części, które stacje demontażu chętnie odkupują od posiadaczy pojazdów. Następnie takowe prowadzą sprzedaż części używanych.
Podsumowanie
Kiedy pojazd nie nadaje się do dalszej eksploatacji choćby z różnych względów, czasami złomowanie jest jedyną słuszną opcją. Udając się na stację demontażu, musimy pamiętać o niezbędnych dokumentach. Nie zapomnijmy zabrać tablic rejestracyjnych, karty pojazdu, itp. Ponadto przypilnować należy wyrejestrowania samochodu. Jeśli zapomnimy tego zrobić, narazimy się na kary finansowe.