Motoryzacja

Zeroemisyjny transport towarów

Branża transportowa stoi obecnie przed szeregiem ważnych wyzwań ekologicznych. Jednym z nich jest dążenie do zeroemisyjnego transportu towarów w Polsce. Grupa Raben, IKEA Industry oraz Volvo Trucks połączyły siły w celu przyspieszenia zmian w kierunku bardziej zrównoważonego transportu. Jakie cele klimatyczne oferują liderzy w swoich branżach?

Wyzwania związane z projektem 

Zeroemisyjny transport w Polsce znajduje się w początkowej fazie rozwoju. Obecny rynek usług transportowych jest wciąż zdominowany przez pojazdy z napędem konwencjonalnym, przyczyniając się do zanieczyszczenia środowiska i poważnych zmian klimatycznych. Rozwój zeroemisyjnego transportu napotyka szereg barier, a park pojazdów z napędem elektrycznym wciąż jest niewielki. IKEA Industry, Volvo Trucks i Grupa Raben podjęły się ambitnych wyzwań związanych z wdrażaniem transportu elektrycznego na szeroką skalę. Umowa o współpracy w zakresie zeroemisyjnego transportu towarów w Polsce to niezwykle ważny projekt, a jednocześnie pierwszy krok w kierunku realizacji planów na rzecz środowiska naturalnego i redukcji emisji CO2.  

Przyszłość zelektryzowanego transportu zaczyna się już dziś

IKEA jest dużym odbiorcą usług transportowych wysyłającym rocznie ponad 2 mln przesyłek na całym świecie. Firma wyznaczyła strategiczne cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych o -70% na przesyłkę. Jednym z kluczowych rozwiązań mających na celu usunięcie podstawowej przyczyny zmian klimatycznych jest wprowadzenie elektrycznych samochodów ciężarowych Volvo w systemie transportowym. Zeroemisyjne pojazdy będą wykorzystywane do obsługi wewnętrznego przepływu towarów pomiędzy dwiema fabrykami IKEA Industry w Polsce. Ciężarówki będą ładowane w zakładach produkcyjnych IKEA Industry za pomocą energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnego źródła energii. Operatorem transportowym w projekcie jest Grupa Raben. Co więcej, jako jedna z pierwszych firm logistycznych w Europie i pierwsza w Polsce podejmuje wyzwanie w zakresie eksploatacji ciągnika elektrycznego pracującego z 24 tonową naczepą. 

Współpraca zaufanych partnerów wyznających wspólne idee jest pierwszym, ważnym krokiem, który pozwoli osiągnąć ogólnoświatowe cele i przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Elektryfikacja pojazdów ciężarowych nie jest już niepewną przyszłością, ale rozwiązaniem, które już teraz pozwala na usunięcie podstawowej przyczyny globalnego ocieplenia.  

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button