Artykuły

Ubezpieczenie OC – o czym warto pamiętać?

Ubezpieczenie OC nie wydaje się być skomplikowane. Ale to diabeł tkwi w szczegółach. W szczegółach, czyli umowach, których kompletnie nie czytamy. Nie jest to tylko zły zwyczaj w Polaków – wierząc ubezpieczycielom na słowo, że to, co powiedzą, znajduje się w umowie – ale właściwie wszystkich ludzi na świecie, co jednak nie zmienia to faktu, że jest to po prostu głupie – np. opłaty OC od pojemności silnika tabela (ubezpieczeniaonline.pl). W dzisiejszym artykule dowiecie się nieco więcej na temat ubezpieczeń, związanych z nimi opłat i składek. Zastanowimy się także nad tym kto, za co i kiedy płaci, gdy nadarzą się problemy.

W skrócie:

  • Ubezpieczyciel płaci za naprawę, wynajem samochodu, holowanie, a także za leczenie, czy prawnika.
  • Ubezpieczenie zapewnia ochronę przed nieuzasadnionymi roszczeniami wobec Ciebie.
  • Ubezpieczenie AC jest lepsze, ale droższe.

Co jeszcze warto wiedzieć: Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych opłaca się w razie wypadku z Twojej winy, ale obejmuje tylko szkody wyrządzone drugiej stronie. Jeżeli chcesz pokryć koszty uszkodzenia własnego samochodu, będziesz potrzebować kompleksowego ubezpieczenia. Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu? A może sprowadzasz samochód z zagranicy i nie wiesz, jak go ubezpieczyć? Podsumowaliśmy te kwestie w tym artykule – https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/jak-ubezpieczyc-samochod-sprowadzony-z-zagranicy/209.html.

Kiedy opłaca się zakup ubezpieczenia komunikacyjnego?

Jeśli spowodujesz wypadek, Twój ubezpieczyciel będzie musiał zrekompensować wszelkie koszty związane z naprawą samochodu, drugiej stronie uczestniczącej w wypadku. Typowe roszczenia to na przykład:

  • Koszty holowania.
  • Naprawa samochodu.
  • Wykorzystanie prawnika.
  • Wynajmu samochodu zastępczego.
  • Zakupu samochodu ekwiwalentnego (w przypadku całkowitej szkody).

Ubezpieczyciel rekompensuje również  np. szkody w budynkach spowodowane wypadkiem. Jeśli ludzie doznali obrażeń – w tym pasażerowie – wówczas ubezpieczenie OC pojazdu pokrywa koszty leczenia, odszkodowanie za ból i cierpienie, utratę zarobków oraz, w razie potrzeby (albo konieczności), dożywotnią emeryturę.

Ubezpieczyciel broni się przed nieuzasadnionymi roszczeniami

Jeżeli druga strona uczestnicząca w wypadku żąda nieuprawnionych lub nadmiernych płatności, OC posiadaczy pojazdów mechanicznych działa jak swego rodzaju ubezpieczenie ochrony prawnej: ubezpieczyciel obroni Cię przed nieuzasadnionymi roszczeniami, np. gdy inna osoba (rozmyślnie lub nie) twierdzi, że uderzyłeś w jej samochód podczas parkowania, a wiesz, że tak nie było.

Ubezpieczenie AC – czemu jest lepsze?

Uszkodzenie własnego pojazdu nie jest ubezpieczone (w przypadku ubezpieczenia OC). Wkroczy w nie tylko kompleksowe ubezpieczenie. Ubezpieczenie AC płaci za naprawę Twojego samochodu lub, w przypadku całkowitej szkody, wartość pojazdu, dzięki czemu możesz kupić nowy samochód o tej samej wartości. Posiadając ubezpieczenie AC, otrzymasz pieniądze nawet w przypadku spalenia pojazdu lub wybicia szyb.

Koszty ubezpieczenia starszego pojazdu (z pełnymi zniżkami kierowcy) to koło 300-500 zł. W przypadku ubezpieczenia częściowego cena wyniesie już około 450 do 1400 złotych. Jednak ubezpieczenie pełne to koszt już co najmniej 1500 złotych. Dużo zależy od wartości pojazdu, mocy silnika, marki, daty produkcji, wyposażenia, zniżek i wielu, wielu innych czynników. Ale dzięki częściowemu ubezpieczeniu możesz znacznie obniżyć składkę roczną. W przypadku szkody zapłacisz jedynie uzgodniony wcześniej wkład własny, a za resztę zapłaci ubezpieczyciel.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button