Zakup samochodu używanego to spory wydatek. Każdy kupujący chciałby, by jego pieniądze były dobrze wydane, a nowy nabytek spełnił oczekiwania. Wiadomo jednak, że nie zawsze pięknie napisane oferty odpowiadają rzeczywistości. Trafienie na model zgodny z opisem nie jest wcale łatwe. Co sprawdzić przed zakupem auta, żeby nie dać się oszukać?
Spis treści
Rozmowa telefoniczna ze sprzedającym – o co pytać?
Informacji o sprzedaży pojazdu najczęściej szuka się w serwisach ogłoszeniowych, gdzie oprócz mniej lub bardziej zwięzłego opisu, najczęściej załączonych jest kilka zdjęć. Kiedy znajdzie się interesującą ofertę, warto przeanalizować jej treść. Każda nieścisłość powinna wzbudzić ostrożność. Jeśli jednak zdecyduje się na kontakt ze sprzedającym, dobrym pomysłem będzie zapisanie sobie pytań związanych z pojawiającymi się wątpliwościami.
Najlepiej jeśli pierwszy kontakt będzie telefoniczny. Zapisane pytania powinny paść w czasie trwania rozmowy. Co sprawdzić przy zakupie auta – lista pytań do sprzedawcy, które warto zadać przez telefon:
- co należy wymienić lub naprawić,
- czy posiada paragony lub faktury za naprawy i serwisowanie,
- czy nie pojawia się rdza,
- czy istnieje książka serwisowa pojazdu i czy jest uzupełniania regularnie,
- czy samochód brał udział w stłuczce lub wypadku i co było w samochodzie naprawiane, lub wymieniane,
- czy szyby są oryginalne,
- czy widać wycieki z silnika i skrzyni biegów,
- czy kolor spalin nie jest podejrzanie nienaturalny,
- jaki jest numer VIN, numer rejestracyjny i daty pierwszej rejestracji.
Co sprawdzić przed kupnem samochodu? Raport o pojeździe
Jeśli po rozmowie telefonicznej jest się przekonanym do zakupu pojazdu, można jeszcze skorzystać z dodatkowej opcji sprawdzenia samochodu. Istnieją specjalne firmy, które za przyszłego właściciela, który przecież nie musi posiadać odpowiedniego sprzętu ani wiedzy technicznej, zbadają auto i wystawią raport. Opisany w nim będzie stan samochodu, jego historia. Znajdzie się w nim również ocena specjalisty. Taka usługa posiada wiele zalet.
Dzięki niej unika się kosztownych i trwających przez długi okres czasu napraw samochodu, który jest przecież kupiony po to, by jeździł, a nie stał unieruchomiony w warsztacie. Pojazd jest oddawany w ręce specjalistów. Rzetelna ekspertyza wymaga fachowej wiedzy i narzędzi, których zazwyczaj nie posiada zwykły kupujący. Raport jest obiektywny. Kontrola przedsprzedażowa wykonana w pobliskim warsztacie nie zawsze jest niezależna. Czasem sprzedawcy są w zmowie z mechanikami, którzy wydają opinię na niekorzyść kupującego. Może to prowadzić do sytuacji, kiedy nabywa się samochód po poważnym wypadku, a następnie szybkiej naprawie, a stan faktyczny pojazdu zagraża bezpieczeństwu podróżujących nim osób.
Zamawiając raport, ma się pewność, popartą dokumentem oraz znaczną liczbą zdjęć, co do stanu samochodu. Dobre opinie o autotesto.pl potwierdzają, że warto wykupić raport za niewielką kwotę, by ze spokojem wydać znacznie większe pieniądze na zakup pewnego i wszechstronnie sprawdzonego pojazdu. Taka analiza to kolejny argument do rozważenia przy podejmowaniu decyzji i podczas negocjacji ze sprzedającym.
Co sprawdzić przed kupnem używanego auta podczas oględzin?
Będąc wyposażonym w raport o stanie pojazdu, można udać się na oględziny. Na miejscu należy upewnić się, czy pojazd z ogłoszenia i sprawdzany przez specjalistów przygotowujących raport, to model, który będzie się oglądać. Trzeba sprawdzić, czy zgadza się numer VIN i numer rejestracyjny oraz, czy jakiekolwiek części nie zostały zamienione. Tutaj dobrze zwrócić uwagę na opony i akumulator. Jeśli wszystko się zgadza, to powstrzymując emocje, warto przyjrzeć się pojazdowi jeszcze raz. Należy przyjrzeć się mu nie tyle pod kątem technicznym, ponieważ to zostało już sprawdzone przez zespół specjalistów. Oglądając samochód, trzeba zastanowić się, czy rzeczywiście odpowiada on na potrzeby kupującego, czy model, kolor, wyposażenie będą odpowiednie. Jeśli wszystko się zgadza, można zrealizować transakcję i cieszyć się nowym nabytkiem. Więcej na https://www.autotesto.pl/.