Artykuły

Monitoring GPS pojazdów a spedycja zagraniczna. Czy system działa na terenie całej Europy?

By zarządzać flotą efektywnie, firmy spedycyjne inwestują w systemy monitorowania samochodów GPS. Przedsiębiorstwom specjalizującym się w transporcie międzynarodowym będzie zależało, aby monitoring działał poza granicami Polski. Czy zarządzany przez nie tabor będzie można kontrolować na terenie Europy?

Technologia GPS używana przy śledzeniu floty pojazdów

Prężnie rozwijająca się technika lokalizacji GPS chętnie stosowana w logistyce usprawnia organizację pracy tysiącom firm. Satelity krążące wokół Ziemi nadają sygnał, który pozwala określić położenie, czas i prędkość poruszania się obiektów. Informacje uzyskiwane dzięki temu systemowi są wykorzystywane przez firmy spedycyjne do śledzenia floty pojazdów.

Przedstawione funkcje zatem bez problemu zadziałają na terenie Europy. Przy wyborze systemu firmy najczęściej sugerują się ceną monitoringu pojazdów GPS, jednak należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Mowa o aktualizacji map, jednak nie tylko Polski, ale również i innych krajów.

Firma, która wyspecjalizowała się w tym sektorze rynku to Navifleet oferujący nowoczesny monitoring GPS pojazdów. Przedsiębiorstwo gwarantuje nawet dożywotnią aktualizację mapy Europy. Ciągłe uaktualnienia pozwolą rozplanować pracę nie tylko na terenie Polski, ale również za granicą. Utrudnienia na drodze takie, jak remonty, czy korki w godzinach szczytu, nie są już problemem. Informacje o maksymalnym tonażu na drogach w innych krajach również będą zawarte w aplikacji.

Monitorowanie samochodów GPS precyzyjnie określa trasę przebytą przez pojazd oraz jego prędkość. W czasie rzeczywistym można łatwo kontrolować miejsce postoju kierowcy. Informacje te są zapisywane na interaktywnej mapie, a generowane raporty umożliwiają wgląd w aktywność pojazdu. Dostęp do tych danych można uzyskać z dowolnego miejsca na świecie.

Dostarczane na bieżąco dane o opłatach drogowych w państwach na terenie Europy pozwolą oszacować koszt trasy. Pomocne przy tym będzie automatyczne przeliczenie waluty. Niezależnie do jakiego kraju będzie odbywał się transport — wszelkie opłaty zostaną zliczone w wybranej walucie.

Zdalna komunikacja jako przełamanie bariery odległości

Postawione najwyżej w rankingu narzędzia do monitorowania pojazdów GPS wspierają dwustronną komunikację za pomocą wiadomości tekstowych. Rozwiązanie pozwala kierowcy pozostać w kontakcie z pozostałymi pracownikami, kiedy ci są za granicą. Zaletą jest też tryb komunikatora i nawigacji w jednej, czytelnej i prostej w obsłudze aplikacji do śledzenia floty pojazdów.

Pracownicy biura mogą być w kontakcie z kierowcami pozostającymi poza granicami Polski i reagować w czasie sytuacji kryzysowych. Nagła zmiana trasy nie spowoduje, że kierujący będzie zmuszony zatrzymać pojazd i samemu szukać najlepszej drogi. Kurs zostanie automatycznie skorygowany, a kierowca będzie mógł maksymalnie skupić swoją uwagę na dotarciu do celu.

Monitoring GPS pojazdów a towary wrażliwe

Przewóz towarów akcyzowych poza granice Polski sprawiał wiele problemów przez wymóg ciągłej aktualizacji danych w systemie skarbowo-celnym. Użycie sygnału GSM oraz GPS przy monitorowaniu pojazdów odgrywa szczególną rolę podczas wywozu poza Polskę towarów wrażliwych. Dodatkowa integracja z systemem SENT uprości cały proces.

Będąc na obczyźnie, wymagane informacje są automatycznie przesyłane przez program do śledzenia floty pojazdów. Wykorzystywane sygnały GPS oraz GSM nadają nawet w miejscach, gdzie zasięg może być niewielki. To dodatkowy bufor bezpieczeństwa dla kierowcy.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button