Artykuły

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą w 2022 – co warto kupić?

Twój samochód nie musi widnieć w rankingach najczęściej kradzionych aut, by stać się celem złodzieja. Obecnie metody przestępców pozwalają na błyskawiczne i bezwysiłkowe uprowadzanie pojazdów – dzięki zaawansowanej technologii seryjne zabezpieczenia obchodzone tak, jakby do auta wsiadał jego prawowity właściciel. Jeśli zastanawiasz się, jakie zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą poradzi sobie z technologią złodziei w 2022 r., przeczytaj poniższy artykuł.

Przed jakimi metodami kradzieży powinno ochronić nas dobre zabezpieczenie auta?

Współcześni złodzieje posiadają wiele sposobów na uprowadzanie aut – część z nich opiera się na zaawansowanej technologii, inne na nieuwadze właściciela, a kolejne na użyciu siły i specjalistycznych narzędzi. W zależności od tego, w jakiej sytuacji znajduje się przestępca, a także jaki samochód pada jego ofiarą, może on zdecydować się m.in. na:

  1. Kradzież „na walizkę” lub „na gameboya”. Przestępcy wykorzystują nowoczesny sprzęt do sfałszowania sygnału z oryginalnego kluczyka. Dzięki temu otwierają i uruchamiają samochód bez żadnego oporu. Czasem złodzieje wykorzystują też zagłuszarki do kluczy, aby uniemożliwić właścicielowi skuteczne zamknięcie auta.
  2. Metodę „na lawetę”. Pojazd uprowadzany jest dokładnie w taki sposób, w jaki usuwa się z drogi nieprawidłowo zaparkowany pojazd. Złodzieje przewożą go do kryjówki, gdzie dokonują dalszych działań, np. mechanicznie rozbrajają zabezpieczenia auta.
  3. Metodę „na ulotkę”. Złodziej tworzy pretekst, aby zmusić kierowcę do opuszczenia kabiny samochodu, na przykład wstawiając ulotkę tuż za wycieraczkę pojazdu – następnie rabuś wykorzystuje moment nieuwagi i kradnie auto.
  4. Kradzież kluczyków. W dalszym ciągu jest to popularny sposób kradzieży aut. Złodzieje podkradają się do właściciela i za pomocą specjalnych narzędzi wyciągają klucze. Czasem włamują się też do domu i kradną je z półki przy wejściu.

W przypadku tych metod kradzieży właściciel auta nie może liczyć na skuteczność seryjnych urządzeń antykradzieżowych. Doświadczony złodziej będzie też w stanie rozbroić inne, popularne w samochodach rozwiązania – wystarczy mu trochę wolnego czasu i odpowiednia motywacja.

Jakie zabezpieczenie do auta jest najskuteczniejsze?

Zabezpieczeniem antykradzieżowym, które opiera się wszystkim dostępnym metodom kradzieży, jest system radiowy. SVR (System Vehicle Recovery) to usługa oferowana przez firmę IKOL, gwarantująca szybkie zlokalizowanie każdego skradzionego pojazdu. Polega ono na zabezpieczeniu auta modułem radiowym, który działa niezależnie od warunków zewnętrznych i lokalizuje pojazd po zgłoszeniu kradzieży. Moduł odporny jest na zagłuszarki, wyłączenie zasilania pojazdu i ukrycie w np. stalowym kontenerze czy podziemnym garażu. Co więcej, złodziej nie ma możliwości wykrycia sygnału radiowego, ponieważ system pozostaje uśpiony do momentu dokonania zgłoszenia. Dokładność i siła sygnału radiowego pozwalają na dokładne odnalezienie pojazdu w każdych warunkach. Wystarczy, że właściciel auta po zauważeniu kradzieży zgłosi ten fakt na dedykowaną infolinię – załogi poszukiwawcze i Policja dokonują odzyskania pojazdu w ciągu maksymalnie 24 godzin.

System radiowy należy do tzw. „ukrytych zabezpieczeń” – dzięki specjalnym metodom montażu i właściwościom modułu złodziej nie ma możliwości odszukania i demontażu sprzętu. Ten sposób zabezpieczenia auta należy do najskuteczniejszych metod ochrony przed nowymi metodami rabusiów. Jeśli zależy nam na jeszcze większej ochronie pojazdu, możemy również zdecydować się na wersję modułu ze zdalnym odcięciem rozrusznika – ta opcja pozwala na wyłączenie możliwości uruchomienia pojazdu za pomocą smartfona.

Utrudnij złodziejowi życie – kup zabezpieczenie do auta

Stare zabezpieczenia antykradzieżowe stanowiły przeszkodę zarówno dla złodzieja, jak i właściciela. Trudne do codziennego wykorzystania blokady lub alarmy samochodowe skutecznie zniechęcały do ich stosowania, ponadto były niewielką przeszkodą dla wprawionych przestępców. Obecnie dostępne są rozwiązania bezobsługowe, takie jak IKOL SVR. System radiowy nie wymaga ładowania czy uzbrajania, nie psuje też estetyki wnętrza pojazdu.  Co więcej, ma on możliwość rozszerzenia swojej funkcjonalności o monitoring GPS – historię przejazdów, pozycję na żywo czy alerty ruchu i obszaru. System radiowy to urządzenie godne polecenia każdemu, komu zależy na maksymalnym bezpieczeństwie auta.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button