Artykuły

Import samochodu z USA? Czy to się opłaca?

Choć dziś zakup pojazdu na zachodzie Europy i przywiezienie go do Polski jest proste, to popyt na modele amerykańskie się nie zmniejszył. Jak pokazują statystki, z każdym rokiem w naszym kraju rejestrowanych jest coraz więcej samochodów ze Stanów. To nie tylko efekt niesłabnącej miłości Polaków do motoryzacji zza oceanu. Okazuje się, że import pojazdu z Ameryki może być korzystny finansowo. Sprawdź, kiedy sprowadzanie aut z USA jest opłacalne, jakie generuje opłaty i jak przygotować się do zakupu!

Jak zaplanować import samochodu z USA?

Nie masz doświadczenia w sprowadzaniu auta z Ameryki do Polski? Z racji m.in. dużej odległości dzielącej oba kraje oraz różnic podatkowych, import jest zadaniem skomplikowanym. Robiąc to osobiście, musiałbyś postarać się o wizę, zapłacić za bilety lotnicze i poświęcić dużo czasu. Do tego dochodzą kwestie poszukiwania sprzedawców w Stanach, tłumaczenia dokumentów, różne opłaty i organizowanie transportu, w tym morskiego.

Wszystko to sprawia, że import auta z USA warto pozostawić w rękach doświadczonej firmy. Biorąc pod uwagę wygodę oraz bezpieczeństwo tego rozwiązania, koszt usługi będzie niewielki. Specjaliści wyszukają dla Ciebie wybrany samochód, zajmą się jego licytacją na aukcji, załatwią formalności i dostarczą wprost pod dom. Przekonaj się już dziś, że z pomocą  pośrednika proces zakupu auta jest prosty, i sprowadzanie pojazdu z USA nie narazi Cię na nieprzewidziane wydatki.

Import samochodu z USA? Czy to się opłaca? 2

Które auta warto importować?

Przywiezienie do Polski samochodu kupionego na amerykańskim rynku faktycznie się opłaca, choć nie w każdym przypadku. Zazwyczaj różnica w cenach przemawiająca na korzyść importu z Ameryki jest tym wyższa, im droższy pojazd. Z tego powodu sprowadzenie aut z USA jest najbardziej opłacalne w przypadku modeli wyższej klasy, bogato wyposażonych i z mocnym silnikiem.

Jednak dlaczego amerykańskie samochody często są tańsze niż modele w Polsce? Wynika to m.in. z:

  • niskich podatków, które w wielu stanach są nawet zerowe – w naszym kraju około 30% wartości pojazdu to opłaty,
  • mniej restrykcyjnych norm obniżających koszty produkcji samochodów.
  • dużego popytu.

Koszty – czy to się właściwie opłaca?

Jeśli zainteresowała Cię opcja zakupu pojazdu amerykańskiego, musisz wziąć pod uwagę dodatkowe opłaty. Aby przywieźć auto z USA, trzeba m.in.:

  • przygotować niezbędną dokumentację, w tym zająć się jej tłumaczeniem,
  • zapłacić podatki, czyli VAT, cło oraz akcyzę,
  • uiścić opłatę celną,
  • przystosować samochód do rejestracji po sprowadzeniu ze Stanów do Polski, np. wymienić reflektory oraz licznik, jeśli jest wyskalowany tylko w milach.

Oczywiście importując pojazd z USA, najwięcej wydasz na transport. Trzeba go dostarczyć do portu w Ameryce, skąd statkiem popłynie do Europy, a później ponownie trafi na ciężarówkę. Orientacyjne wydatki możesz szybko wyliczyć za pomocą kalkulatora kosztów dostawy auta, który znajdziesz na stronie pośrednika.

W związku z powyższym opłacalność sprowadzenia samochodu ze Stanów zależy od tego, na jaką ofertę sprzedaży trafisz. To kolejny powód, dla którego kwestie zakupu i importu do Polski powinieneś zostawić specjalistom. Profesjonalny pośrednik doradzi, który pojazd warto kupić i znajdzie najlepszą ofertę.

Import samochodu z USA? Czy to się opłaca? 3

Sprowadzanie klasyków – na własną rękę czy z pomocą profesjonalistów?

Do Polski z rynku amerykańskiego trafia nie tylko wiele stosunkowo nowych samochodów, ale także dużo starszych, w tym klasyki. Szczególnie godne uwagi są zabytkowe auta z Ameryki, mające przynajmniej 30 lat, gdyż:

  • są zwolnione z akcyzy,
  • przy sprowadzaniu z USA do Polski nie trzeba ponosić opłat celnych,
  • są objęte obniżonym podatkiem VAT – 9% zamiast 21%.

Jednak znalezienie klasyka w dobrej kondycji jest trudnym zadaniem. Jeśli chcesz kupić i przywieźć takie auto z Ameryki, najlepiej zleć to specjalistycznej firmie. Pośrednik na Twoje zlecenie odszuka konkretny model, zajmie się transakcją i załatwi formalności oraz transport.

Znajdź swoje wymarzone auto!

Jak widzisz, pomimo dodatkowych opłat, przywiezienie samochodu ze Stanów może być bardzo opłacalne. Co więcej, często auta sprowadzane z USA są unikalne, wyposażone np. w silniki niedostępne na rynku europejskim. Ich import nie musi być dużym wyzwaniem – w zakupie wymarzonego pojazdu z Ameryki pomogą Ci doświadczone firmy, takie jak BidCars. Skorzystaj z usług profesjonalistów, aby mieć pewność, że cały proces przebiegnie sprawnie, a transakcja będzie bezpieczna.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button