Zakup części samochodowych online staje się coraz popularniejszy. W porównaniu z zachodnimi sąsiadami, Polacy nadal częściej wybierają sklepy stacjonarne, ale ten trend ulega zmianie. Zamawianie artykułów z branży motoryzacyjnej za pośrednictwem Internetu przynosi wiele korzyści, które z pewnością przekonają wielu kierowców do tego rozwiązania. O czym warto wiedzieć, poszukując w Internecie części do swojego samochodu?
Spis treści
Części samochodowe online – zalety
Powszechny dostęp do Internetu sprawił, że zarówno klienci, jak i sprzedawcy, często i chętnie wykorzystują sieć do robienia zakupów bądź sprzedawania specjalistycznych produktów. Dotyczy to także części samochodowych. Co skłania właścicieli aut do zamawiania online?
Cena
Części samochodowe kupowane online, np: w sklepie 2407.pl, mają zwykle niższą cenę od tych w sklepach stacjonarnych. Wpływają na to między innymi niższe koszty stałe oraz te związane z obsługą klienta. Ponadto można trafić na liczne promocje, atrakcyjne rabaty. Chcąc przyciągnąć nowych kupujących, sklepy internetowe oferują różne usługi dodatkowe, na przykład: darmową dostawę, zniżki dla stałych klientów. Dużym ułatwieniem jest możliwość porównania cen w kilku sklepach online.
Czas
Zamawianie części samochodowych online to duża oszczędność czasu. Nie trzeba ruszać się z domu, aby pokonać drogę do sklepu stacjonarnego. Taka wyprawa nierzadko wiąże się ze staniem w korkach, długim szukaniem konkretnego produktu. Zakupy przez Internet można zrobić znacznie szybciej. Dodatkowo nie jest się ograniczonym dniem tygodnia czy godziną – zamawiać online można przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
Różnorodność
W Internecie można znaleźć zdecydowanie szerszą ofertę części samochodowych różnych marek. Nie trzeba się obawiać, że nie znajdzie się określonego artykułu, co zdarza się w sklepach stacjonarnych. W razie potrzeby również części z zagranicy można zamówić bez większego problemu.
Części samochodowe online – o czym warto pamiętać?
Kupując części online, warto mieć na uwadze kilka kwestii. Przede wszystkim trzeba podjąć decyzję, czy kupuje się części oryginalne – wykorzystywane w fabrykach samochodowych, autoryzowanych serwisach, czy części zamienne – nieużywane przy pierwszym montażu, ale posiadające zapewnienie producenta, iż jakościowo nie różnią się od oryginałów. Te pierwsze nie obniżają znacząco wartości samochodu i często charakteryzują się wyższą jakością (wbrew zapewnieniom producentów zamienników). Z kolei zamienniki są tańsze, czasem łatwiej dostępne.
Zamawiając części samochodowe online, należy wziąć pod uwagę:
- renomę sklepu – najlepiej wybierać sprawdzone, doceniane sklepy internetowe;
- czas dostawy i dostępność towaru – jeśli dany element jest potrzebny w krótkim czasie, nie warto narażać się na stres związany z długim oczekiwaniem na dostawę;
- odpowiednią identyfikację części – najlepiej robić to po numerze VIN.
Co to jest VIN i dlaczego warto go znać?
Numer VIN (ang. Vehicle Identification Number), czyli Numer Identyfikacyjny Pojazdu, to indywidualny numer samochodu, który zawiera dane dotycząc marki, modelu, rocznika, kraju produkcji i wersji wyposażenia. Składa się z siedemnastu znaków – cyfr oraz liter (wyłączając I, O, Q). Wyróżnia się trzy sekcje VIN:
- WMI (pierwsze 3 symbole) – określają producenta samochodu,
- VDS (symbole na pozycjach od 4 do 9) – informują o typie pojazdu,
- VIS (znaki na pozycjach od 10 do 17) – dotyczą konkretnego egzemplarza samochodu.
Wyszukiwanie części samochodowych po numerze VIN daje gwarancję, że zakupione elementy będą pasowały do określonego pojazdu. Niestety, trudno zrobić to samodzielnie. Dobre rozwiązanie stanowi katalog części oraz skorzystanie z pośrednictwa sklepu internetowego z częściami samochodowymi.
Zamawianie części samochodowych online to szybki i bezpieczny sposób na zakup potrzebnych elementów. Wygoda, oszczędność czasu oraz pieniędzy powinny przekonać nawet tych, którzy preferują sklepy stacjonarne.