ArtykułyPolecane

Tachografy – Czym są i jakie dane zbieraną

Tachograf to urządzenie, które ma za zadanie rejestrować przebieg jazdy pojazdu, w którym jest umieszczony. Ciekawostką jest to, że mimo względnie nowoczesnego zastosowania, tachograf jest również jednym z najstarszych urządzeń typu On Board Recording Devices, które miały swoje praktyczne zastosowanie jeszcze przed okresem II Wojny Światowej (!). Obecnie, tachografy pełnią bardzo istotną funkcję, która usprawnia pracę i kontrolę nad logistyką wielu firm z różnych branż.

Do czego służy tachograf?

Praktycznie każda z osób na co dzień zajmująca się profesjonalnym transportem, ma w swoim aucie wbudowany tachograf. Urządzenie ma wiele zastosowań – pełni swojego rodzaju kwestie bezpieczeństwa, dostarcza właścicielom firm spedycyjnych wielu istotnych informacji, które mogą wykorzystać przy usprawnianiu procesu transportu, a także monitoruje styl jazdy (tempo, zachowania na drodze i okresy postojów). Właściciele prywatnych pojazdów, jeśli chcą poznać przebieg i szczegółowe dane na temat swojej trasy (np. przebiegu jazdy na dalsze odległości), również mogą skorzystać z udogodnień, które oferuje dobrej jakości, dokładny i nowoczesny tachograf. W praktyce jednak, osobami, które na co dzień mają styczność z tachografami i korzystają z pełni ich możliwości, są właściciele firm spedycyjnych, kierowcy samochodów ciężarowych i firm zajmujących się przewozem osób.

Zbieranie danych z tachografu

Niezwykle istotna rolę przy zdobywaniu i przetwarzaniu informacji z przebiegu trasy pojazdu ma czytnik tachografu. Obecnie, najczęściej ma on formę oddzielnego urządzenia, które po skończonej trasie podłącza się do tachografu i komputera. Nowoczesne tachografy są wyposażane w wejście USB, dzięki czemu czytnik, może mieć wygodną, kompaktową formę pendrive’a. Dane z tachografów zbierane są z wykorzystaniem czytników głównie w celach kontroli – może ona odbywać się po każdej skończonej trasie lub okresowo. Aby pobrać dane na temat przebiegu trasy na komputer – konieczne będzie również zainstalowanie na komputer specjalnego programu.

Co zapisuje się na tachografie?

Głównymi informacjami jakie przetwarza i zapisuje tradycyjny tachograf jest przede wszystkim tempo jazdy i odległość jaką przebywa samochód. Dla właścicieli firm, którym zależy na terminowych dostawach, informacje uzyskane przez to urządzenie mogą pomóc w jeszcze lepszym zarządzeniem czasem i jazdą swoich pracowników. Czasami przyczyną opóźnienia w dostawach może okazać się źle dobrana trasa. Przy wnikliwym odczytywaniu informacji przekazywanych przez tachografy, można spróbować dojść do konkretnej przyczyny opóźnień, które nie zawsze leżą po stronie kierowcy. Tachografy są również częstym wyposażeniem autokarów i pojazdów, które zajmują się przewozem osób – firmy te, dużą uwagę przykładają do jazdy zgodnej z przepisami. Tachograf zamontowany w aucie, często ma o wiele lepszą skuteczność w egzekwowaniu właściwego zachowania na drodze niż znaki drogowe.

Nowe zalecenia na terenie Unii Europejskiej

Według najnowszych doniesień, wszystkie najnowocześniejsze pojazdy ciężarowe muszą być wyposażone w tachografy nowej generacji. Na terenie Unii Europejskiej, obowiązują już nowe rejestratory, wzbogacone o kilka nowych funkcji. Oprócz nowoczesnego systemu lokalizacyjnego, są one wyposażone w wbudowane anteny DSRC, dzięki czemu służby kontrolne będą miały szybki i łatwy dostęp do najistotniejszych informacji bez konieczności jego zatrzymywania. Oznacza to większą płynność jazdy, zwiększenie terminowości dostaw i wygodę obu stron – zarówno kierowcy, jak i służb kontrolnych.

Wszędzie tam, gdzie bezpieczeństwo przejazdu i terminowość dostaw pełni nadrzędną rolę – warto zainwestować w najlepsze urządzenie rejestrujące, jakim jest tachograf. Każda firma, która zatrudnia kilku pracowników i pragnie sprawować pełną kontrolę nad jakością i terminowością dostaw – powinna zastanowić się nad zamontowaniem w pojazdach służbowych profesjonalnych i nowoczesnych tachografów. To również zabezpieczenie dla kierowcy, ponieważ cała jego trasa jest bieżąco monitorowana – w przypadku problemów na trasie, niezależnych od stylu jazdy kierowcy – będzie miał fizyczne uzasadnienie i wyjaśnienie przyczyny ewentualnych opóźnień w dostarczeniu zamówienia.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button